INFECTIE CU E COLLI

Infectii urinare

Postata de dariatm cu 13 ani in urma.

infectie cu e colli in sarcina.grav????

Raspunsuri (1)

Sheila

acum 13 ani

Nu este f grav dar nici de neglijat.
In primul rand trebuie sa va hidratati, minim 2,5l de lichid zilnic, trebuie avut grija la meniul zilnic - pentru a evita constipatia.
In functie de antibiograma se va alege un antibiotic care sa nu influenteze f mult evolutia normala a sarcinii.
Aceasta infectie netratata se poate transmite fatului in timpul nasterii si poate determina infectii perinatale grave.

In aceste articole gasiti mai multe detalii despre E. coli
//sfatulmedicului.ro/Afectiuni-asociate-sarcinii/e-coli-si-sarcina_1168
//sfatulmedicului.ro/Toxiinfectii-alimentare/infectia-cu-escherichia-coli_6730