Infectie cu e-coli

Infectii urinare

Postata de flo86tm cu 11 ani in urma.

Am fost diagnostica cu infectie urinara cu e-coli. Am luat un tratament cu antibiotice la care e sensibil e-coli, timp de 10 zile. E suficienta o saptamana dupa terminarea tratamentului ptr a reface analiza de urocultura?
In perioada asta, e contraindicata practicarea inotului?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, puteti repeta urocultura dupa 1 saptamana de la terminarea tratamentului.
Inotul poate fi un factor favorizant al infectiilor urinare daca apa este rece si contaminata.