Indrumare

Infectii urinare

Postata de melahrinia cu 8 ani in urma.

Buna seara!Am 47 ani,de 4 ani sunt la menopauza indusa chirurgical,de tot atatia ani fac infectii urinare de cel putin 4 ori pe an.Am facut de mai multe ori urocultura cu antibiograma(tratament cu antibiotice) rezultat doar pe perioade scurte.V-as ruga daca poate cineva sa-mi recomande cum ar trebui sa procedez si cui sa ma adresez ca sa nu o iau razna.
Multumesc,

Raspunsuri (1)

sus

acum 8 ani

cistita nu are nimic cu organele genitale. Tot atat de putin are inima cu ficatul.

Cauza la cistite si "infectii" urinare este un conflict teritorial.
Ati vrea sa urinati pe ceva care considerati ca face parte din teritoriul personal caci exista cineva care vi-l disputa. Asa face orice animal inclusiv omul. Cand apare "infectia" se repara de fapt vezica sau uretra caci inainte s-a largit in mod intentionta prin ulcerarea mucoasei ca sa fie mai larga sa permita trecerea unei cantitati mai mari de urina.
Aveti deci conflicte teritoriale cu cineva acasa sau la serviciu.
Teritoriu poate sa fie orice care va "apartine": camera, casa, curte, masina, birou, sot. Adica ceva din teritoriu dvoastra.
Putem pune si pariu ca este asa, numai ca pierdeti sigur.