hematii-5RBC/ul,leucocite-500WBC/ul(+++)

Infectii urinare

Postata de viorel1969 cu 11 ani in urma.

hematii si leucocite in urina

Raspunsuri (8)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Prezenta hematiilor si a leucocitelor poate sugera o infectie urinara, microlitiaza renala cu migrare de microcalculi, infectia prostatei, etc. Este recomandat sa efectuati urocultura cu antibiograma , ecografie abdominala cu vizualizarea sistemului reno-ureteral si a prostatei. De asemenea, un consult urologic ar fi indicat.

vetisan maria

acum 11 ani

as vrea sa imi spuneti va rog am facut analizele pt urina si rezultatul este frecvente celule epiteliale plate relativ frecvente leucocite 4 6 hematii numerosi germeni

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Probabil este o infectie urinara. Este indicat sa efectuati urocultura pentru confirmare si tratament antibiotic conform antibiogramei.

IOANA

acum 11 ani

am facut recent analize la urina si am absente leucocite
ce inseamna este grav?

Dumi

acum 11 ani

am facut tratament cu ovule ginozol,in timpul analizei sumare de urina si as vrea sa stiu daca acestea a influientat analiza sumara a urinei?; deoarece urobilinogen-normal;ph-6; glucoza,bilirubina,corpi cetonici,albumina,nitriti,leucocite sunt negative dar densitatea 1005 si hematiile sunt prezente; sediment: relativ frecvente hematii si celule epiteliale,rare leucocite. ce as pute face pt.a "elimina" hematiile? va multumesc!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Trebuie cautata cauza prezentei hematiilor in urina: calculi renali, de contaminare din sfera genitala, infectie urinara, renala, etc.

roxana

acum 9 ani

buna ziua,, as dorii sa i-mi explicati si mie urmatoarele analize.

PH-8
MONOCIT-1.19
LEUCOCITE - 500
HEMATII - 10
LEUCOCITE - 328.1
VA MULTUMESC

Anca G.

acum 8 ani

Va rog frumos, îmi traduceri si mie analizele de urina ( urocultură) mamei mele 69 ani : glucoză proteine urobilinogen corpi cetonici bilirubina nitriti toate negative. Apoi leucocite in urină 25 leu/ ul Hematii 50 Ery/ul urină. Densitate 1020, PH 6. Sediment in urina frecvente epitelii plate frecvente leucocite frecvente hematii.La ce medic specialist sa ne adresăm mai întâi. Nefrolog mai întâi sau urolog!!! Mulțumesc frumos.