Examen urina ...probleme ?

Infectii urinare

Postata de carmen571 cu 11 ani in urma.

Buna ziua

In urma examenului de urina mi-au iesit urm valori ;
- aspect - usor tulbure
- densitate -1021
- 500 Leu/ul
- ph - 5.5
- sange - negativ

- Rare celule epiteliare scumoase , frecvente leucocite ( 16-18/camp microscopic ) prezenta flora microbiana.

Va rog sa-mi spuneti ce semnifica valoriile de mai sus .

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Inseamna ca aveti o infectie urinara pentru care trebuie sa luati un antibiotic, de preferat, dupa urocultura si antibiograma.

carmen571

acum 11 ani

Multumesc pentru promptitudine :)
Medicul ginecolog mi-a prescris saptamana trecuta pentru rana pe col pe care o am doxiciclina 2/zi si ovule Polygynax 1seara / 12 zile . Este pozibil ca acestea sa ma ajute si in infectia urinara ?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Pentru certitudine, este indicat sa efectuati urocultura cu antibiograma. Astfel veti sti ce microorganism a determinat infectia si daca este sau nu sensibil la doxiciclina .

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Cred ca ar fi fost mult mai util daca, inaintea sumarului de urina, ne-ati fi spus ce anume va supara.

carmen571

acum 11 ani

Nu ma supara nimic , nici nu am dureri abdominale. Mi-am facut analizele de rutina si asa am desoperit infectia urinara . Rana pe col o am de anul trecut si este al 2-lea tratament pe care il urmez pt. cicatrizare.
Are vre-o legatura rana de pe col cu infectia urinara ?

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Eu nu cred ca aveti infectie urinara; cel mult bacteriurie asimptomatica (daca urocultura este pozitiva). In aceste conditii, daca nu sunteti insarcinata, tratamentul antibiotic este inutil.

carmen571

acum 11 ani

Multumesc