Evaluare analize urina

Infectii urinare

Postata de 100770 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
Mama mea, in varsta de 66 de ani,aflata sub tratament medicamentos din cauza problemelor de inima si tensiune arteriala marita,a efectuat analizele si unele nu sunt in regula,cele referitoare la urina,obtinand urmatoarele rezultate:
-glucoza serica :110
-nitriti:pozitiv
-leucocite(esteraza granulocitara) : 25
-leucocite: 5-15 /hpf
-bacterii : prezent
levuri: prezent
Va rog din suflet sa-mi interpreteze un medic avizat aceste analize,deoarece medicul nostru este in concediu si vom ajunge mai tarziu la cabinet.
Va multumesc din suflet.
Cu deosebit respect,
Ramona Delcea

Raspunsuri (3)

Dr. Oana Panfir

acum 9 ani

Este vorba despre o infectie urinara ce trebuie tratata. In cazul in care nu s-a efectuat si o urocultura (ar fi fost indicat, pt a se detecta exact germenele implicat) si o antibiograma (pt a vedea exact la ce antibiotic este sensibil acel germene), astfel s-ar fi dat un tratament tintit, se administreaza un tratament antibiotic cu sensibilitate pe sistemul urinar.
Deci, in cazul in care nu puteti afectua analizele precizate mai sus, se poate administra urmatorul tratament:

Nolicin 400mg - 1cp la 12 ore, 5 zile
Urinal akut - 1cp/zi - adjuvant tramentului antibiotic
Eubiotic - 3cp/zi, pe toata durata tratamentului antibiotic

La sfarsitul tratamentului obligatoriu de repetat un sumar de urina pt a verifica daca infectia a disparut!!!

acum 9 ani

Va multumesc frumos.
O zi minunata va doresc.

acum 9 ani

Va multumesc frumos.
O zi minunata va doresc.