Este normala sa mai am dureri după 5 zile de antibiotic Infecție urinară in sarcina?

Infectii urinare

Postata de Ruxandramir cu 7 luni in urma.

Bună ziua, sunt însărcinată 19 săptămâni, după o durere foarte mare am aflat că am infecție urinară, medicul mi-a recomandat șapte zile de antibiotic xifia și urisan GR la 12 ore (plus nospa pt durere )
Sint deja 5 zile de tratament dar încă simt durere in partea dreapta jos unde am avut și durerea aceia enorm de mare ce a debutat după 2-3 zile in care urinam foarte des însă fara mâncărimi sau usturime.
Analizele au ieșit
Sumar urina : leucocite 75
Urocultura : <1000
Secretie : Frecvente celule epiteliale superficiale si intermediare. Rare PMN. Frecventi bacili Doderlein. Nu se observa levuri. Nu se observa Trichomonas vaginalis.
Pe mediile de cultura insamantate aerob nu s-au dezvoltat colonii apartinand urmatoarelor genuri bacteriene: Staphylococcus, Streptococcus, genurile familiei Enterobacteriaceae si Haemophilus spp.
Pe mediile de cultura insamantate aerob nu s-au dezvoltat colonii apartinand genului Candida.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Durerea persistenta dupa 5 zile de tratament cu antibiotice pentru infectia urinara nu este neobisnuita. Uneori, poate dura cateva zile pentru ca antibioticele sa inceapa sa-si faca efectul complet si sa reduca simptomele.

Daca durerea nu se amelioreaza in urmatoarele zile sau se agraveaza, este recomandat sa contactati un medic pentru a obtine o evaluare suplimentara si, eventual, ajustarea tratamentului.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/infectiile-de-tract-urinar-la-femei-cistita-acuta-cronica-interstitiala-_589

Ruxandramir

acum 7 luni

Xifia 400mg 1 capsula/24h