ery?

Infectii urinare

Postata de roxana1987 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
As dori sa stiu ce reprezinta/ce inseamna "ERY" in cadrul Biochimiei Urinare. Am cautat pe internet dar nu am gasit nicaieri. Trebuia sa iasa negativ, dar mi-a iesit 10.00

Raspunsuri (6)

Adrienne

acum 12 ani

Hematii in urina sau eritrocite in urina. Hematuria se datoreaza unor afectiuni renale si a tractului urogenital. Dar, rezultatul analizei poate fi influientat si de menstruatie,exercitii fizice intense,fumat,etc. Deasemenea,proba mai poate interfera cu diferite medicamente,alimente cum ar fi : sfecla rosie,murele,rubaba,etc. Este necesara parerea medicului.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ery inseamna eritrocite, adica hematiile sau globulele rosii. prezenta lor in sumarul de urina si in sedimentul urinar indica o hematurie ce va fi interpretata in contextul clinic (simptomele dvs, examinarea clinica) de catre medic.

roxana1987

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns! sa ma ingrijorez pentru rezultat? mi-a iesit ery="10.00"

roxana1987

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns! sa ma ingrijorez pentru rezultat? mi-a iesit ery="10.00"

roxana1987

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns! sa ma ingrijorez pentru rezultat? mi-a iesit ery="10.00"

marta

acum 10 ani

buan mio iesit Ery 4.77 ce inseamna e de bine sau de rau