enterobacter clocae

Infectii urinare

Postata de pietrosurafael cu 7 ani in urma.

Buna ziua , am facut o antibiograma in urma caruia mi-a iesit Enterobacter cloacae si care s-a dovedit a fi rezistent la urmatoarele:amoxacilina+acid clavulanic, piperalicina+tazobactam,cefotaxim,cefepim,ertapenem,imipenem,meropenem,amikacina,gentamicina,ciprofloxacin,,norfloxacin,,fosfomicina,nitrofurantoin,trimetoprim+sulfametoxazol,colistin.
As vrea sa stiu ce e de facut si ce antibiotic este eficient pentru aceasta bacterie.

Raspunsuri (1)

MembruMobileApp1509799456

acum un an

Este folosit in ierbicidarea plantelor, impotriva bolilor plantelor.
Schimbati furnizorul de legume iar daca in folositi in propria gradina schimbati-l.
Ati mancat un pesticid natural .
Daca il evitati , ce a ramas in organism se va elimina prin regim alimentar
Alta varianta :Daca ati luat inainte antibiotice sau medicamente care selecteaza grupa asta de bacili, nu mai luati antibiotice , regimul alimentar echilibreaza flora .