e coli

Infectii urinare

Postata de kokoalin cu 12 ani in urma.

buna.am facut tratament cu augmentin pt e coli prezent in urina si nu a trecut...sunt in sapt 33 de sarcina?ce pot face?ce pot lua in afara de ceftazidim injectabil...?ceva capsule....nu vreau injectii...e periculos pt bebe?va rog sa ma ajutati

Raspunsuri (6)

Medic Epuran

acum 12 ani

Antibioticele eficiente pentru tratament pot fi prescrise doar de medic doar după efectuarea unei antibograme (analiză de laborator care identifică sensibilitatea sau rezistenţa unei specii bacteriene la diferite antibiotice)

kokoalin

acum 12 ani

am facut si antibiograma e sensibil la acid nalidixic-sensibil 20 mm
nitrofurantoin 22 mm
gentamicina 22 mm
trimetroprim sulfametoxazol 24mm
ofloxacin 25 mm
ceftazidim 28mm
norfloxacin sensibil cu colonii rezistente 28 mm.ast un rsp.va multumesc

Medic Epuran

acum 12 ani

Dintre antibioticele selectate de antibiogramă şi enumerate de d-vs doar ceftazidimul şi acidul nalidixic nu prezintă precauţii în administrarea în timpul sarcinii, de aceea ceftazidimul (injectabil) sau acidul nalidixic (capsule) sunt recomandate pentru tratamentul pentru E-Coli în trimestrul III de sarcină

kokoalin

acum 12 ani

deci pot lua acid nalidixic?cat timp?va multumesc

Iuli

acum 12 ani

Asta va spune medicul dvs!! Nu inteleg...sunteti gravida in luna mare si incercati sa obtineti un tratament online????? Pe bune??

kokoalin

acum 12 ani

nu incerc sa obtin un tratament online...am fost la medic si din lista ce am scris-o el s-a uitat pe net si a ales ceftazidimul...si de aceea am vrut sa cer si alta parere...ca pe net ma puteam uita si eu cum s-a uitat el nu?asta e treaba...