E-coli si orhita

Infectii urinare

Postata de tyllro cu 13 ani in urma.

Am facut antibiograma si am Escherichia coli peste 100.000 unitati, am luat Ciprobay 10 zile, apoi amoxacilina alte 10 zile dar durerea pe testicolul drept inca apare. Mai incerc si alt antibiotic din antibiograma? sau ce-i de facut?

Raspunsuri (8)

Medic Epuran

acum 13 ani

Din ce prelevat vi s-a făcut antibiograma? (din urină?), pentru că nu îmi dau seama de asocierea E. Colii cu durerea testiculară (durere care provine probabil de la un traumatism local, litiază vezicală etc.)

mihai

acum 13 ani

da, din urina. Nu am avut nici un fel de traumatism la nivelul testicolelor. Am ajuns la urgente cu urinare tulbure si durere la testicol drept si putin deasupra lui sub abdomen, am facut ecografie abdominala si pe testicol, mi-au zis infectie urinara, si mi-au dat Ciprobay, ketonal, si epicef. Durerea apare cand vrea ea.la 2 la 3 zile indeosebi cand fac miscare mai mult si ies din casa. Dupa acest tratament am mai luat amoxacilina si biseptol 10 zile, dar la fel, durerea tot apare. Se fac 20 zile acum. Testicolul e putin vanat si umflat, lichidul spermatic e transparent rosiatic. Ma duc maine sa mai fac o antibiograma sa vad la ce nivel mai este escherichia coli. Mai am usoare dureri de spate dimineata indeosebi de vreo 3 luni, dar nu tot timpul.

mihai

acum 13 ani

Inca ceva de adaugat, dupa primele 3 zile de tratament am inceput sa urinez normal, la fel si acum, nu mai urinez tulbure.

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Medic Epuran

acum 13 ani

E posibil ca durerea testiculară să fie provocată de o orhită (inflamaţie a testiculului),o epididimită (infecţia epididimului), sau de o durere de cauză renală (de la rinichiul drept - litiază renală, nefrită,etc. ,deoarece ai menţionat o durere de spate). Toate aceste afecţiuni sunt de competenţă urologică.

adina

acum 9 ani

Buna .Si eu am avut infectie urinara si am incercat cativa ani tratament cu antibiotice fara nici un rezultat, in sensul ca recidiva infectia dupa terminarea tratamentului.Am inceput sa caut un tratament naturist pentru ca din cauza antibioticelor am facut candidoza si am incercat d-mannose cu asparagus de la Swanson.Le-am gasit la o firma in Cluj-Napoca, site-ul lor este www.medicaldistrict.ro.Multa sanatate va doresc!

francesca

acum 9 ani

Buna ziua.Cum va simtiti dupa tratamenul cu D-Mannose si Asparagus?Va multumesc anticipat.

Ioja Costica

acum un an

Mi sa umflat testiculul stâng, ce tratament îmi puteți administra! Mulțumesc anticipat.