Doresc si alte pareri avizate.

Infectii urinare

Postata de kryna cu 13 ani in urma.

Buna ziua, mi-am facut de curand la recomandarea unui medic ginecolog o analiza de urocutura la care m-am prezentat cu simptomele: urina tulbure si cu miros nu tocmai placut, disconfort la urinare, sangerare la urinare, dureri in zona rinichilor si dureri abdominale in zona ovarelor. Din proprie initiativa am mai efectuat niste analize la sange si un examen de urina.
Rezultat urocultura: infectie cu E coli mai mare de 100.000 mg. ( ceva de genu- nu mai am rezultatele acum, le-am lasat la medicul de familie).
Rezultat examen de urina: albumina, leucocite care nu se incadrau in limitele normale.
Rezultat examen sange: Glicemie 149, hemoglobina, hemati sub limita normala, TGO, TGP tot asa nu se incadrau in limitele normale, si sa zicem cam atat am retinut.
In urma acestor analize medicul de familie mi-a prescris DOXICICLINA 100 mg. pt 13 zile (2 capsule in prima zi, 1/ zi dupa).
As dori si alte pareri avizate, oare sa fie suficient tratamentul dat pt. afectiunile de care am parte ?(ANEMIE, destul de des cistita, scaun neregulat de aprox 10 ani, afectiuni reumatice...)
Ma ingrijoreaza Glicemia ( medicul de fam. mi-a spus sa mai fac cate un test de gicemie o data la 2 saptamani si in momentul in care va constata Glicemia crescuta la 3 teste consecutiv, atunci MAI DISCUTAM.
P.S. Nu sunt genul de om care sa ia medicamente pt. cea mai mica raceala ba chiar va declar ca niciodata nu mi-a placut sa inger PASTILE, dar totusi .....

Raspunsuri (1)

danyelin

acum 13 ani

Buna.Din cate imi dau seama,aveti mai multe probleme si cred c-ar trebui sa rezolvati fiecare problema in parte.Daca aveti problema cu rinichii ar putea sa fie deviata durerea si in fata si sa aveti impresia ca va dor ovarele.Nu neglijati un control ginecologic pentru a fi sigura care e exact motivul durerii.Daca aveti o infectie urinara ,trebuie sa urmati un tratament cu antibiotice si sa va refaceti analizele dupa terminarea tratamentului pentru a fi sigura ca a-ti scapat de ea.Problema glicemiei trebuie tinuta sub control.A-ti putea sa incercati sa va faceti un test de analize mai amanuntit si sa vedeti cum stati cu tiroida.Poate face o serie de probleme si nu stiti de unde va vin.Orice tratament trebuie facut la modul serios chiar daca nu ne place,insa doar asa putem sa scapam de anumite probleme.O zi buna!