De ce?

Infectii urinare

Postata de Elena cu 7 luni in urma.

Bună ziua! Am avut o infecție urinară cu 4 săptămâni în urmă pe care am tratat-o cu Augmentin la sfatul medicului de familie. Am fost la medicul ginecolog săptămâna trecută și am aflat ca am candida, la care am primit tratament ovule 10 zile. Menstruația trebuia să îmi vină acum 5 zile și încă nu a venit. Am simptome, mă dor ovarele și simt ca ar veni din clipa în clipă dar tot nu vine. Cat de mult poate întârzia? Precizez ca nu sunt însărcinată

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua,

Intarzierea menstruatiei poate fi cauzata de mai multi factori, printre care stresul, schimbarile hormonale sau chiar infectiile tratate recent. De asemenea, medicamentele precum Augmentinul pot afecta ciclul menstrual. Este posibil ca infectia urinara si tratamentul cu Augmentin sa fi modificat temporar ciclul menstrual.

In general, intarzierea menstruatiei poate dura pana la cateva saptamani, dar acest lucru poate varia in functie de fiecare organism in parte.

Daca va ingrijoreaza intarzierea menstruatiei si simptomele persista, va recomandam sa consultati un medic ginecolog pentru o evaluare si sfaturi suplimentare.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/tulburari-ale-ciclului-menstrual_1094
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859