de ce?

Infectii urinare

Postata de petro00 cu 11 ani in urma.

buna ziua...daca imi poate raspunde cineva...am 24 de ani si sunt mamica de o fetita de 3 ani jumate....eu si sotul meu lucram acum la un al doilea copil:)) vreau sa va spun ca pe data de 23 mai am avut prima zi de ciclu,care ma tinut 4 zile..de dupa perioada de ciclu,mam culcat cu sotul meu care sa terminat mereu in mine...ne dorim si al doilea copil....am ciclu in fiecare luna...acum au inceput niste urinari dese,si dupa ce urinez imi ramane niste usturimi...as putea fi insarcinata sau este vorba de o infectie?pentru un test de sarcina este prea devreme?daca sia dat drumu in mine in a 13a zi de la ciclu pot fi oare insarcinta?va rog ajutatima...

Raspunsuri (7)

narhesusa

acum 11 ani

cel mai probabil e vorba de o infectie urinara, favorizata de actul sexul....trebuie sa-ti faci un sumar de urina si o urocultura cu antibiograma...ovulatia are loc in a 14 a zi a cm, insa spermatozoizii pot ramane cateva ore in corpul femei si fecunda ulterior ovulul...oricum daca iti doresti o sarcina si e posibil sa fii insarcinata in urma contactului sexual,nu trebuie sa iei antibiotic decat la indicatia unui medic

petro00

acum 11 ani

multumesc..eu sper sa fi ramas insarcinata..oricum vom mai lucra la asta...dar cam dupa cat timp din ziua in care sia dat drumul in mine pot face un test de sarcina?

narhesusa

acum 11 ani

din pacate la intrebarea asta nu stiu sa-ti raspund sigur...din cate stiu din prima zi de intarziere a cm (insa nu sunt 100% sigura)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Incepand cu cea de-a 2 a saptamana de sarcina ( din momentul conceptiei) nivelul hormonului gonadotropina corionica umana creste si astfel se poate pozitiva testul de sarcina.

petro00

acum 11 ani

multumesc

ala bala

acum 11 ani

Testul de sarcina poate iesi pozitiv (sau negativ, dupa caz), in nici un caz nu se pozitiveaza. Ma asteptam la mai mult de la cineva cu "studii superioare". Ai, ai!

Kasho

acum 11 ani

La sectiunea teste gasesti testul de ovulatie si perioada fertila, daca ai un ciclu regulat intra si calculeaza cand ai avut ovulatia. Este posibil sa fi insarcinata, insa usturimile indica si o posibila infectie urinara, care in cazul unei sarcini este indicat sa fie tratata, insa neaparat sa spui medicului ca suspectezi o sarcina ( sunt antibiotice care in primul trimestru de sarcina provoaca malformatii grave)asigurate ca citesti prospectul si discuti serios cu medicul. Indicat este sa faci 3 teste pt a fi sigura de rezultat, mai ales daca sarcina este prea mica pt a fi vizibila la ecograf, sunt teste de sarcina care indica prezenta sarcinii inca din prima zi de intarziere a ciclului.