Cum se transmite E-coli genital?

Infectii urinare Infectie urinara

Postata de Utilizator21542204973 cu 5 ani in urma.

Buna ziua, acum o luna am fost la consult ginecologic, mi s-a prelevat proba de secretie vaginala, cultura din col si testul Babes Papanicolau. In urma analizelor, testul Papanicolau a iesit OK, la secretia vaginala mi-a iesit candida si la cultura din col mi-a iesit ca am bacteria E-coli (s-a facut si antibiograma). Mi s-a prescris tratament cu antibiotice Flradays 7 zile si ovule Cervugid 12 zile. Tocmai ce am terminat tratamentul si urmeaza sa merg din nou la analize sa vad daca problemele au trecut. Intrebarea mea este, bacteria Ecoli, care mi-a fost descoperita la cultura din col, se poate transmite pe cale sexuala? Adica exista spre exemplu posibilitatea sa o iau de la partener, care a avut contact sexual cu o alta femeie care are aceasta bacterie? Mentionez ca mi-au aparut simptome ca as avea probleme genitale la cateva zile de la contactul sexual, iar inainte nu am avut niciun fel de problema. In acest caz, partenerul meu este si el infectat cu aceasta bacterie? El nu a urmat niciun tratament. In cazul in care voi avea contact sexual cu el din nou, in conditiile in care eu am facut tratament si m-am vindecat, iar el nu a facut niciun tratament, ma pot infecta din nou? El spune ca nu simte sa aiba nicio problema. Si in acest caz, la ce medic ar trebui sa mearga el si ce analize ar trebui sa faca? Dar ma intereseaza in mod special daca bacteria E-coli as fi putut-o dobandi prin contact sexual de la partener, in cazul in care acesta a avut relatii sexuale cu alta persoana infectata.

Raspunsuri (1)

Andra Aprodu

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Toxiinfectii-alimentare/infectia-cu-escherichia-coli_6730