cistita

Infectii urinare

Postata de koka cu 12 ani in urma.

am 44 de ani pina la aceasta virsta nu am avut nici o problema acum citeva luni am facut o infectie urinara am facut urocultura ,in urma analizelor mi sa recomandat sa eau augumentin cu flacmensin atunci mi-a trcut dar acum a revenit din nou ce trebue sa fac , repet tratamentul? e posibil sa se trazmita sexual?
multumesc anticipat pt raspunsuri

Raspunsuri (4)

ochi negri

acum 12 ani

Poti repeta tratamentul dar n-ar strica sa-ti faci mai bine un sumar de urina.Infectia urinara nu stiu sa se trasmita pe cale sexuala dar riscul unei infectii cu ....e-coli de ex,exista,pentru ca este in aceeasi sfera,intr-un fel.

koka

acum 12 ani

multumesc pt sfat nu ma simt deloc confortabi si pina ajung din nou la analize mai dureaza
asa sintem noi mergem pe ultima suta de metri

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

pentru a nu urma un tratament gresit si a creea rezistenta la antibioticele uzuale, trebuie sa va prezentati din nou la medicul care v-a tratat si prima oara pentru a repeta acele analize, si poate chiar analize suplimentare in functie de simptomele dumneavoastra, si abia apoi sa urmati un tratament conform prescriptiei. in general antibioticele nu ar trebui folosite fara indrumarea medicului, desi se practica destul de des acest lucru. cat despre transmiterea sexuala a infectiilor urinare, este posibila, dar nu este singura cauza pentru acestea.
in general infectiile urinare sunt mai frecvente la femei, in special datorita anatomiei regiunii respective.
daca doriti mai multe informatii despre acest tip de infectie urinara, le puteti gasi si pe acest site unde ne scrieti, spre exemplu acest articol: //sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/cistita_8628

va urez o seara buna

koka

acum 12 ani

o seara frumoasa si dv si mutumesc pt adresa