ce poate fi?

Infectii urinare

Postata de jorovlea cu 13 ani in urma.

Buna! in urma unui examen ecografic mi sa spus ca am micronefrolitiaza pe stinga, explica-ti-mi va rog ce inseamna, cit e de grav si ce trebuie sa fac? Va multumesc anticipat

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 13 ani

Pe înţelesul d-vs, micronefrolitaza stângă înseamnă prezenţa unor mici pietre (calculi) la nivelul rinichiului de pe partea stângă.
Pentru început vă sfătuiesc să consumaţi o cantitate suficientă de lichide (astfel încât să eliminaţi cel putin 2 litri de urină în fiecare zi, prin eliminarea urinei având toate şansele să eliminaţi aceşti mici calculi). De asemenea trebuie ştiut că aceşti mici calculi se pot mări în timp, putând duce la apariţia unor calculi de dimensiuni mai mari, care nu mai pot fi aşa uşor eliminaţi prin urină necesitând tratament specific.Tratamentul specific depinde de localizarea calculilor, de importanţa obstrucţiei, de funcţionarea rinichilor afectaţi sau neafectaţi, de prezenţa sau absenţa infecţiilor de tract urinar, de mobilitatea calculilor, de tipul lor. Tratarea calculilor deja prezenţi în rinichi sau în tractul urinar necesită o abordare combinată, medicamentoasă şi chirurgicală.
Concluzia este că, în cazul d-vs această afecţiune nu este gravă, putându-se remite, dar totodată trebuie prevenită formarea unor calculi mari (situaţie în care trebuie apelat la un medic urolog)

Carpe Diem

acum 13 ani

Incercati sa beti cat mai mult ceai dun cozi de cires, de plafar , ajuta la eliminarea calculilor, nisipului de la rinichi.

jorovlea

acum 13 ani

Va multumesc foarte frumos

vio

acum 13 ani

Ceaiul de matase de porumb este foarte bun.