Ce investigatii trebuie efectuate pentru a depista o infectie urinara?

Infectii urinare

Postata de Dr. Interne cu 13 ani in urma.

intrebare

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Pentru depistarea unei infecţii urinare se efectuează un examen sumar de urină, urmat de urocultură (cultivarea si identificarea agentilor patogeni care produc infectii ale tractusului urinar) şi apoi de o antibiogramă (pentru determinarea sensibilităţii la antibiotice a bacteriilor implicate în producerea infecţiei urinare)
Dacă infecţia nu răspunde la tratamentul antibiotic sau dacă recidivează după scurt timp sunt necesare următoarele investigaţii:
- ecografie abdominala sau pelvina
- cistoscopie
- cistouretrografie mictionala (radiografie cu substanţă de contrast efectuată în timpul urinării)
- pielografie intravenoasă (radiografia tractului urinar, cu substanţă de contrast ).