Ce analize ar trebui să fac?

Infectii urinare

Postata de ela.a cu 13 ani in urma.

De aproximativ o săptămână am început să urinez mai des și să am senzația continuă de ''''vezică plină'''',să simt o senzație constantă de usturime, și, timp de câteva zile, urina a avut o culoare roșiatică. Vreau să fac un examen de urină, dar aș dori să știu exact ce teste să cer laboratorului.
Mulțumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Ela , Bună seara ,
Simptomatologia descrisă pledează pentru o infecţie urinară- cistită -
Mergeţil a orice laborator de analize ! Urina recoltată într-un flacon steril ( dat de ei )
este examinată la microscop (sedimentul ) şi în cultură ( pentru microbi)
Se poate face şi prin medicul de familie : bilet de trimitere şi tratament conf.rezultatului.
Cu sănătate Dr. Emil Oteşteanu