Care este interpretarea examenului Papanicolau?

Infectii urinare Ginecologie Infectie vaginala Prevenire BTS Vaginita bacteriana
+2
Vezi toate grupurile

Postata de MembruMobileApp1505150046 cu 6 ani in urma.

Descriere citologica: Frotiul examinat prezinta fundal cu aspect hematic si inflamator discret (relativ frecvente PMN-uri in plaje mici si izolate),fiind constituit din celule epiteliale superficiale si intermediare, celule endocervicale dispuse in plaje mici, frecventa flora cocobacilara ce adera uneori de suprafata marginala a celulelor (aspect sugestiv pentru un shift al florei vaginale), hematii dezintegrate, mucus .
Concluzie: Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Va recomandam sa mergeti la medic pentru interpretarea analizelor sau puteti folosi serviciul cu plata (//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online), unde veti primi raspunsul medicului.