buna ziua

Infectii urinare

Postata de V3r0nika cu 12 ani in urma.

Am facut de curand un sumar de urina si imi dau seama din start,dupa valorile prezentate, ca ceva nu este in regula.Densitatea este mai mica decat valoarea normala,acid ascorbic 20,nitriti pozitiv,PH mai mic,epitelii plate si leucocite prezente frecvent,flora microbiana prezenta...
Sunt foarte speriata ca in 2luni am nunta si vreau sa fac si un bebe dupa si nu stiu daca aceste frecvente infectii urinare nu imi vor afecta.Vreau sa stiu cat de grava e infectia urinara pe care o am.
Va multumesc frumos!

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

După efectuarea acestui examen sumar de urină, ar fr recomandat să efectuaţi şi o urocultură urmată de o antibiogramă pentru decelarea tipului bacterian care produce aceste infecţii urinare. De abia după efectuarea acestor analize medicul (de preferinţă urolog) ar putea să vă ofere detalii despre gravitatea acestei infecţii, vă poate prescrie un tratament medicamentos (antibiotic) eficient şi vă poate oferi sfaturi despre implicaţiile infecţiilor urinare asupra unei viitoare sarcini