Analize medicale pentru infectie urinara

Infectii urinare

Postata de trinitygold cu 14 ani in urma.

Buna!
Am o infectie urinara (simptome de dureri/usturimi pubiene imediat dupa urinat, cu picaturi de sange si dureri abdominale) pentru care iau antibiotic cu substanta activa NORFLOXACINA si un antiinflamator PIROXICAM. Doctorul meu de fam mi-a dat o trimitere la Institutul Cantacuzino sa imi fac o urocultura si o amibiograma pentru a vedea daca exista vreun microb sau ceva si sa imi prepare un vaccin sau ceva de genul care mi-l poate "extermina".
Intrebarea este cand pot sa merg sa fac aceste analize? In perioada administrarii antibioticului sau dupa ce termin antibioticul? Dr meu mi-a spus ca e bine in timpul antibioticului ca microbul/virusul actioneaza la amaxim atunci, dar 2 farmaciste mi-au spus ca nu este deloc indicat ci la vreo 3 zile dupa tratament. Mentionez ca am facut o urocultura acum un an cand am avut infectie prima data (acum e a treia oara) si nu mi-au gasit nimic.
Voi ce ma sfatuiti? Imi puteti spune daca Institutul Cantacuzino prepara astfel de vaccinuri?
Multumesc mult mult anticipat!!!

Raspunsuri (1)

oana-asistent medical

acum 13 ani

intotdeauna se recolteaza urina steril,dupa cel putin 3 zile de la intreruperea antibioticului.este regula,cred k ai inteles gresit;in timpul tratamentului poti incerca sa te convingi,nu se v-a evidentia nimic[in termeni pop**ari ,acei microbi sunt ametiti de la medicament ]