analize - examen urina

Infectii urinare

Postata de gabitza43 cu 12 ani in urma.

Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu cate explicatii legate de examenul de urina al sotului meu
SG 1.025
LEU - NEG
NIT- NEG
PH- 5
ERY NEG
PRO NEG
GLU NORMAL
ASC 20 MG/DL
KET 15 MG/DL
UBG NORMAL
BIL NEGATIV
ce trebuie sa faca pentru ca nu sunt ok analizele?
va multumesc

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

În primul rând aş întreba: aţi ţinut regim, post în ultima perioadă?, aţi consumat vitamina C?
În general din cele enumerate, examenul sumar de urină este normal exceptând aciditatea urinei care este crescută, prezenţa corpilor cetonici în cantitate mai mare decât normal (cauze probabile fiind un eventual regim, post îndelungat sau chiar un început de diabet) şi prezenţa acidului ascorbic în urină.
Recomand repetarea analizei sumar de urină.