analiza urina

Infectii urinare

Postata de camelia238100835 cu 8 ani in urma.

Buna ziua!, am 39ani si 68kg, 1.72cm inaltime iar examenul urinar este urmatorul:
leucocite-neg
nitriti - neg
urobilinogen- 0.2mg/dl
proteine - neg
ph - 6
densitate - 1.025
corpi cetonici - neg
bilirubina - neg
glucoza - neg
eritrocite - neg
sediment urinar-celule epiteliale plate - frecvent
alte elem.- rar mucus
urocultura - sub 1.000ufc/ml

acele sedimente si mucus rar ce inseamna?de fapt as dori sa imi spuneti cum sumt analizele?bune sau rele?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Analizele de urina pe care le-ati prezentat sunt in general normale. Leucocitele, nitritii, proteinele, corpul cetonici, bilirubina, glucoza si eritrocitele sunt toate negative, ceea ce este un lucru bun. Densitatea urinii si pH-ul sunt, de asemenea, in limite normale.

Celulele epiteliale plate sunt prezente frecvent in sedimentul urinar, ceea ce poate indica o eliminare normala a celulelor vechi din sistemul urinar. Totusi, daca numarul acestor celule este foarte mare, ar putea indica o posibila infectie sau inflamatie.

Mucusul este de asemenea normal in urina in cantitati mici. Daca acesta devine mai abundent, poate fi un semn al unui proces inflamator.

Urocultura dvs. indica o concentratie sub 1.000 ufc/ml, ceea ce sugereaza ca nu aveti o infectie urinara.

In concluzie, analizele dvs. sunt in mare parte normale, dar prezenta mucusului si a celulelor epiteliale poate indica nevoie de investigatii suplimentare pentru a exclude orice potentiala problema de sanatate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/testul-de-urina-culoare-ph-prezenta-nitritilor-si-a-proteinelor_8800
https://sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/analiza-urinei-analiza-caracterelor-fizice-si-chimice-ale-urinei-analiza_1280