Analiza sumar urina

Infectii urinare

Postata de DOINA929531 cu 12 ani in urma.

De o luna in analiza de sumar de urina imi apar "rare hematii -25". In ecografii imi apare nisip la rinichiul drept de 2-3 mm. Cauza hematiilor este cumva prezenta nisipului? Va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Într-adevăr cauza prezenţei hematuriei (sânge în urină) ar putea fi reprezentată de calculii renali sau nisipul de la nivelul acestora dar ar fi recomandat şi consultul unui medic specialist deoarece apariţia unei hematurii necesită spitalizare şi o serie de investigaţii efectuate de către un medic urolog pentru a determina cauza exactă a apariţiei acesteia.

Dumi

acum 11 ani

am facut tratament cu ovule ginozol,in timpul analizei sumare de urina si as vrea sa stiu daca acestea a influientat analiza sumara a urinei?; deoarece urobilinogen-normal;ph-6; glucoza,bilirubina,corpi cetonici,albumina,nitriti,leucocite sunt negative dar densitatea 1005 si hematiile sunt prezente; sediment: relativ frecvente hematii si celule epiteliale,rare leucocite. ce as pute face pt.a "elimina" hematiile? va multumesc!