periuta de dinti straina

Streptococi, stafilococi si alte bacterii

Postata de macovei2000 cu 14 ani in urma.

Deoarece nu imi place sa ma culc nespalat pe dinti Am folosit o periuta de dinti a altcuiva (am dormit la amanta, ca sotie n-am) , eu am spalat periuta de dinti cu sapun de trei ori si am clatit-o tot de trei ori, dar nu cu apa fierbinte. Totusi am o sensatie usor ciudata in gat. Ce analiza imi recomandati? Doar Exudat fargian si atat sau exclus exudat faringian si alt ceva. Ce anume? (exudat micologic etc...) E "ceva" rezistent la sapun? nu moare? Mersi de ajutor

Raspunsuri (16)

dan

acum 14 ani

Nu cred ca poti lua de pe o periuta de dinti spalata de atatea ori mai multi microbi decat iei prin sarut, la o adica.. Deci nu periuta-i de vina, ci poate o raceala/viroza.P.s: numai gandul ca as putea sa ma spal cu periuta altcuiva imi da fiori.

macovei2000

acum 14 ani

numai gandul ca raman nespalat pe dinti imi dadea fiori.. ca nu pot sa adorm nespalat pe dinti...
pai inteleg ca...prin sarut pot sa iau orice streptococ, stafilococ.. etc...deci pot sa il iau si prin periuta de dinti 99% ca. asta nu prea am inteles....era ceva in plus daca lasam si apa fiarta sa curga peste ea....(dar am uitat...)

dana

acum 14 ani

Prea multa grija ai ca sa fie vb de dragoste. Iti impaturesti si ....cand te dezbraci?/

macovei2000

acum 14 ani

dana, cred ca nu inteleg ce vrei sa spui....adica nu am noroc in dragoste....nu ma aburi si tu, crezi tu ca nu vreau eu sa fiu indragostit?!

macovei2000

acum 14 ani

nu am primit raspuns: sa nu mai fac nici o analiza sau sa fac totusi una de rutina si caaare??

macovei2000

acum 14 ani

de la o periuta de dinti.. o dam in sex.....mmm... :))....perversilor

( ok... am aflat raspunsul de la sefa unui laborator, cica pe periuta nu supravietuiesc bacterii , asa in aer liber , mult timp ... adica...aproape sigur.... nu e nimic....)

m-a intrebat daca am leziuni in gura, am raspuns negativ.

coco

acum 14 ani

nu te stresa.... daca "amanta ta "are fel si fel debacterii in gura.. prin sarut fii sigur ca iei si tu, si pentru linistea ta... fundul omului e mai curat decat gura iar la un mozol se transmit peste 30 000 de bacterii.asa ca stai linistit baiatule,periuta de dinti care ai spalat-o cu sapun e mai curata decat gura ta nespalata si ai tu impresii si "filme" ca ai putut lua ceva de la ea!

deci spor in dragoste si la spalat in continuare.

macovei2000

acum 14 ani

trebuie sa specific ca nu mam putat cu amanta si nici ea cu mine :)

anonymus

acum 13 ani

Sunt oameni care cred ca tot mediul ,mai putin persoana proprie este infectat.Aceasta este o reactie neconstientizata de culpabilizare specifica incertitudinii.Esti foarte neiteresant domnule cu amanta susceptibila de a fi infectata de un ipohondru.

Cineva

acum 13 ani

Mai, Macovei2000, am mai vazut retardati, dar ca tine nu-i niciunul. Sa deschizi o discutie ca asta si sa nici nu intelegi comentariile celorlalti, inseamna ca trebuie sa fii idiot mare. M-am amuzat teribil. Tu chiar insistai acolo sa ti se raspunda. Vai vai vai..........:::))))))))))))

cucu

acum 13 ani

beah!sa te speli cu periuta altcuiva?ce...scarbos....si cum adica nu te pupi cu amanta???pai...ai pupat-o prin periuta acum,ha,ha.ha.auzi,sa te speli cu periuta unuia care poate i s-a acrit mancarea intre dinti...,care are limba incarcata....iiihhhh,beah!cred ca as face hepatita pe loc.acum ai verde si la pupat,daca tot i-ai mancat resturile alea alterate.bafta.

macovei2000

acum 13 ani

nu era periuta amantei.. deci ...astept noi comentarii

vali

acum 13 ani

Mai.... dragutza, te contrazici, te lamentezi, nu prea sti ce vrei. Vrei amanta, dar nu sti sa-ti ai de grija, adica......umbla frate cu ..... arsenalul dupa tine, periuta, pasta, dezinfectant, .....smirghel, etc, sau..... stai in banca ta si ......iubeste-te singur. Daca nu sti sa-ti alegi iubita, renunta. BAFTA !!!!!!!

macovei2000

acum 13 ani

am renuntat datorita argumentelor sanatoase ( smirghel etc)

altcineva

acum 13 ani

sincer.....tin inainte de toate sa va spun ca sunt foarte dezamagita de raspunsurile celor care in lipsa de altceva isi dau si ei cu parerea....dragilor, cred ca nu suntem in locul potrivit pt a incepe cu condamnari...omul a pus o intrebare(ceea ce era si normal sa-l preocupe) ...ATAT.....economisiti timpul vostru altfel...nu luandu-i pe altii la misto fara nici un rost.....puteti sa-l ajutati?...faceti-o...nu?.....abtineti-va...iar in legatura cu intrebarea ta macovei2000....pt inceput, exudatul faringian e ok....vezi ce iti iese....daca e bine si simptomele dispar probabil ca a fost vb de o banalitate....daca nu....vb si cu medicul tau de familie

Bula

acum 8 ani

Doamne fereste ,cate discutii inutile ptr. un rahat de periuta .Era foarte simplu : schimba.i amanta si rezolva.i problema .