Varicela

Infectii ale pielii

Postata de Geanina1704 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,

Am 16 ani si am facut varicela.Cele mai multe bubite mi-au iesit pe fata si pe gat.Acum au inceput sa se usuce si sa faca cojite.Intr-o noapte am rupt cateva prin somn.Mi-au ramas pe fata cateva pete rosii.Imi vor trece?

Raspunsuri (3)

Dr. Diana Enachescu

acum 9 ani

Leziunile din varicelă nu trebuie traumatizate/scărpinate pentru ca altfel pot rămâne cicatrici. Pentru ameliorarea mâncărimii puteți folosi medicamente din categoria antihistaminicelor ( ex. Fenystil, Aerius, Xyzal, Zyrtec), mixtură mentolată, loțiune cu calamină; gel răcoritor pentru varicelă Virasoothe. După ce vor c[dea cojițele pentru o vindecare fără cicatrici puteți folosi creme cicatrizante precum: Cicaplast, Cicatrix, Dermatix sau Stratamed.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 9 ani

E BINE SA TE VADA PRIN CONSULT DIRECT UN MEDIC DERMATOLOG PENTRU A DIFERENTIA INTRE VARICELA, CARE E O BOALA CONTAGIOASA SI O ACNEE.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 9 ani

E BINE SA TE VADA PRIN CONSULT DIRECT UN MEDIC DERMATOLOG PENTRU A DIFERENTIA INTRE VARICELA, CARE E O BOALA CONTAGIOASA SI O ACNEE.