Unghie incarnata

Infectii ale pielii

Postata de deeanicol06 cu 9 ani in urma.

Unghile de la degetele mari de la picioare au tendinta de a intra in carne. Pana acum nu le-am lasat sa intre in carne fiindca am taiat colturile de fiecare daca cand cresteau.
Oare e bine sa le las sa creasca putin ca sa treaca de piele ?
Am inceput sa imi pun vata sub colturi ca sa nu ma mai doara cand ma lovesc sau ating de ceva si sa previn sa nu intre in carne.Este bine cum fac?
Pana acum imi taiam colturile, am auzit ca nu-i bine, ca trebuie lasate colturile si unghia sa fie patrata.

Raspunsuri (1)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 9 ani

nu am cabinet particular dar e o problema de mica chirurgie deratologica: se face anestezie cu xilina la baza degetului unde-i pielea moale, se introduce o sonda canelata, se taie cu foarfeca partea incarnata si se cauterizeaza matricea unghiei(partea alb de la baza) in zona in care intra in carne apoi se panseaza steril u compresa sterila si fasa.