Umflatura la axila

Infectii ale pielii

Postata de Deloreanu cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
Mi-a aparut de cateva luni o umflatura in zona axilei la bratul drept. Arata ca un nodul dar este moale si elastic iar dupa ce apas in locul respectiv, dupa cateva secunde apare o usoara durere insotita de intepaturi. Va rog din suflet sa ma ajutati si sa-mi spuneti unde as putea merge la un control ( tipul analizelor, specializarea) si, daca se poate, sa-mi recomandati un doctor bun specializat in acest domeniu oriunde in tara.
Multumesc frumos!

Raspunsuri (5)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

dupa caracteristicile descrise de dumneavoastra, ar putea fi vorba despre un lipom (totusi trebuie sa stiti ca prin intermediul internetului nu se poate pune un diagnostic clar, uneori nici macar o presupunere).
in cazul acesta, ar trebui sa va prezentati la un serviciu de dermatologie pentru un consult, iar in cazul confirmarii lipomului, veti avea optiunea de a-l indeparta chirurgical (interventia nu dureaza mult, nu doare decat intepatura de la anestezie, puteti pleca acasa imediat dupa aceasta).

va urez o zi buna

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

pentru mai multe detalii despre aceasta formatiune, puteti sa cititi, tot pe site-ul acesta, urmatorul articol:
//sfatulmedicului.ro/Chirurgie-estetica/lipomul_972

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

din descrierea dvs. rezulta ca e vorba de o hidrosadenita (infectie stafilococica a glandelor din axila). luati o trimitere de la medicul de familie catre dermatologie, apoi va adresati medicului dermatolog de care apartineti, care va face o mica intervenie chirurgicala, precedata de anestezie locala si va pune o mesa pentru a iesi infectia purulenta.

Deloreanu

acum 12 ani

Va multumesc frumos pentru raspunsurile primite. Am facut o vizita la doctorul de familie, insa aceasta nu a stiut sa-mi spuna prea multe si nici trimitere nu mi-a dat undeva. O sa consult un medic dermatolog.
Va doresc multa sanatate si sarbatori fericite alaturi de cei dragi!

Utilizator11612718008

acum 3 ani

Imi poti spune, te rog, cum s-a rezolvat aceasta problema? Si eu prezint aceleasi simptome.