tratare infectie cu punga de puroi la copil de 1 an si 7 luni

Infectii ale pielii

Postata de ioana139132775 cu 11 ani in urma.

buna ziua am si eu o problema cu copilul in varsta de un an si 7 luni,a cazut pe burta rezemandu-se in palme si a avut o mica taietura de la izbitura jos in palma am fost cu el la spital lau curatat si dezinfectat deoarece ii ramasesera resturi,iar a doua zi am constata ca langa acea rana avea un punct negru probabil de la izbitura sau intepatura deoarece a cazut pe pamant care se umflase inrosise si avea si o punga de puroi care a inceput sa se mareasca,dar nu ne lasa nici macar sa ne uitam la manuta si sa il atingem nici atat,ce sa fac cum sa il tratez sa eliminam punga de puroi fara sa ajungem iarasi la spital pt k nu vrem sa il taie cu bisturiul,se poate traia si cu antibiotic si de care as dori sa stoi.astept raspuns urgent..va multumesc

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa fie evaluat de catre un medic de specialitate pentru un tratament adecvat ( ceea ce ar include incizia in vederea eliminarii de puroi). Tratamentul antibiotic singur nu este intotdeuna suficient.

ioana139132775

acum 11 ani

va multumesc oricum pt sfatul dumneavoastra....dar un antibiotic ce miati recomanda pt orice eventualitate pana ma hotarasc ce fac pana la urma?

ioana139132775

acum 11 ani

i-am dat si cu niste baneocin unguent pe rana este bine?

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Dvs nu sunteti in masura sa tratati singura o leziune suprainfectata, la un copil atit de mic, iar trat. antibiotic local nu este intotdeauna suficient, mai ales daca s-a acumulat puroi ce trebuie evacuat. Trebuie sa mergeti urgent la medic ptr un tratament adecvat.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

tratamentul local cu dezinfectante lichide sau lotiuni e mai indicat decat cel cu creme sau unguente dezinfectante, totusi trebuie sa-l consulte un medic dermatolog deoarece e important daca a facut sau nu vaccin antitetanic in functie de care ia decizia corespunzatoare.