titlu intrebare

Infectii ale pielii

Postata de maria738 cu 12 ani in urma.

intrebare ce antibiotic trebuie pentru ulcer varicos infectat?

Raspunsuri (2)

Pena

acum 12 ani

Mama mea lua antibioticul nimit Ciprolen. Dar cel mai bine este sa mergi la doctor. Nu lasa sa se agraveze, ulcerul varicos infectat si netratat, poate avea consecinte grave asuprasanatatii
Am spus ca lua pentru ca s-a operat in urma cu 2 ani si a rezolvat problema ulcerului varicos. Avea rani urate pe un picior care nu-i treceau luni de zile, oricate tratamente facea. Ulcerul varicos este o consecinta a circulatiei deficitare. Poti avea o circulatie p***a si daca nu ai varice, poate fi la venele din interior are nu se vad. Pentru consultatie si/sau tratamennt se merge, de regula, la dermatolog. Dar acesta trateaza problema ca fiind dermatologica, da diverse medicamente care vindeca pe moment. Trebuie mers la specialistul in boli de circulatie sangvina si la chirurg.
Pana nu a fost operata, prin operatie i s-a dirijat corect circulatia in zona, mama mea nu a scapat de ulcer varicos. Dr care a operato nu s-a atins de rana, ci a lucrat la niste vene. Intr-o saptamana cat a stat internata, rana i s-a vindecat si de atunci nu i-a mai aparut.

maria738

acum 12 ani

multumesc pentru raspuns. mama are 87 ani si problema piciorului este de foarte multi ani cu dese internari la dermato.dupa 1-2 luni de tratament in spital rana se vindeca si reapare cam la interval de 1-2 ani.n-as mai vrea s-o internez ac***a in vedere varsta si ,,importanta " care i se acorda la aceasta varsta , ea miscandu-se foarte greu.