sclerodermia in placi si-n banda?

Infectii ale pielii Sclerodermia

Postata de aradhana cu 12 ani in urma.

ce este sclerodermia in placi si-n banda?care sunt cauzele si efectele?se poate trata si naturist?

Raspunsuri (4)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

Spre deosebire de sclerodermia generalizata sau sistemica, sclerodermia cicumscrisa: in placi, in banda sau in picaturi nu atinge celelalte organe si nu este periculoasa, ac***a un dezavantaj doar estetic.

Spre deosebire de sclerodemia generalizata sau sistemica, sclerodermia circumscrisa: in placi sau in banda nu afecteaza celelalte organe, fiind o boala strict localizata la o parte a tesutului conjuctiv al pielii. este vorba de o scleroza a tegumentului profund, iar cauza principala este o autoagresiune imnologica strict limitata la o parte din piele. Se vindeca daca boln avul face un tratament insistent local si general la medicul dermatolog

Mirela

acum 10 ani

va rog mult sa ne recomandati pt sclerodermie in banda ,concret ce pasi trebuie urmati,pt ca fiica mea de 22 ani are si anemie urmeaza tratament cu Ferogradumet si vitamine pt par Viaderm si unguent Daivobet si nu vedem nici un rezultat.Suntem disperate si nu stim ce sa mai facem pt tratarea acestor probleme.Unii dermatologi au recomandat Piascledine,altii Metrorexat ,altii ca e suficient Daivobet,suntem foarte necajite.Multumesc pt raspuns.

Utilizator11580077031

acum 4 ani

Incercati sa ungeti pielea afectata cu ulei de primula. Reda elasticitatea pielii... Inc anu am gasit un tratanent pt regresie.

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Nu cred ca se vindeca prin trat. homeopat ,dar si noi ca dermatologi dam in tratament pentru ameliorare si suplimente gen Piascledine.( extracte de uleiuri de avocado si soia).