Probleme cu unghia

Infectii ale pielii

Postata de Soret cu 12 ani in urma.

Aseara am fost la fotbal si adidasi cu care am jucat m-au cam strans putin , nu mi-am dat seama dupa 5 min de joc, cand am ajuns acas dupa vreo 2 ore
mi-am dat seama ca unghia de la piciorul drept de neagra iar cea de la piciorul stang e vanata in proportie de 50% nu atat de grav ca cea de la piciorul drept care era neagra complet, a inceput sa ma doara, iar astazi mi-a fost greu sa merg la facultate, ce trebuie sa fac? imi va cadea unghia? trebuie sa iau medicamente? cat dureaza acest proces? exista complicatii? si orice solutie care sa ma linisteasca... ce sa fac acum?cel putin pana o sa merg la medic(daca este nevoie).Multumesc

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Unghia va cădea şi se va reface în aproximativ 3-6 luni. Nu trebuie sa faceţi nimic, decât sa aveti grijă să menţineţi zona curată, pentru a nu apărea vreo infecţie.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

dupa cum s-a scris si mai sus, tratamentul consta de obicei doar in asteptare si mentinerea unei igiene corecte la acel nivel pentru evitarea infectiilor. totusi, daca hematomul format sub unghie este foarte mare, durerea insuportabila sau nu puteti sa mai mergeti, ar trebui sa va prezentati la medic, unde cel mai probabil se va face o evacuare a acelui hematom (procedeul este simplu: se face o gaura in unghie pana incepe sa iasa sangele din hematom).

va urez o zi buna