Piele extrem de sensibila la traumatisme

Infectii ale pielii

Postata de Kaiiria cu 12 ani in urma.

In urma unui traumatism mai puternic la degetele de la picioare (lovituri), dupa cateva zile apare un prurit tot mai intens urmat de flictene (basici) care se extind si la celelalte degete din cauza presiunii si care se vindeca foarte greu (cateva saptamani).

De asemenea, daca mi se ia sange cu seringa, locul se inroseste, incepe sa doara, roseata se extinde, apoi se invineteste si se vindeca tot dupa cateva saptamani.

Precizez ca nivelul glicemiei se afla spre limita superioara (aprox. 100).
Ma intreb daca poate fi vorba de o infectie a pielii sau a limfei ori o reactie alergica?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar putea fi vorba de o fragilitate a vaselor capilare (micsorare a rezistentei vaselor prin alterarea peretelui lor) de la nivelul pielii ce determina aparitia echimozelor.
O fragilitate capilara se observa in purpura simplex , boala lui Rendu-Osler, purpura alergica, deficit de vitamina C, diabet zaharat . Ea poate rezulta dintr-un tratament de lunga durata cu corticosteroizi.
Exista preparate farmaceutice orale si locale pe baza de acid ascorbic ce ar putea imbunatati peretele vasului capilar

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

aveti nevoie de un consult dermatologic prin examen clinic direct, eventual asociat cu analize de laborator, pt a stabili diagnosticul bolii(care poate fi o epidermoliza buloasa sau o boala circulatorie cutanata - favorizata de o deficienta ale vaselor sanguine ale pielii).