Pete rosii

Infectii ale pielii

Postata de IR cu 13 ani in urma.

Stimate Domn doctor,

Ocazional, dar de citeva luni imi apar niste peze rozalii, foarte usor in relief, inconjurate de un halou alb, care trec ba in citeva zile, sau in mai mult timp, nu la fel. Cu mincarimi. Mai demult erau de un rosu mai inchis, pareau piscaturi, deoarece aveau un punct inchis la culoare central, care a mai si ramas pe alocuri cred. Nu sunt f vizibile, 3-4 in diverse locuri pe picoare, mai apareau si pe spatele palmelor etc. destul de grupate pe o anumita zona. Sa fac niste investigatii?

Raspunsuri (2)

Omnia

acum 13 ani

buna ziua,

Poate fi vorba despre pitiriazis rozat, dar si de alte multe boli ale pelii.
Mergeti la dermatolog in momentul in care petele sunt prezente; este cea mai sigura metoda prin care puteti obtine un diagnostic corect!

IR

acum 13 ani

Nu se descuameaza.