pete rosii insotite de mancarimi

Infectii ale pielii

Postata de crrissa cu 14 ani in urma.

mamei mele(59de ani) ii ies de curand niste pete mari(cat diametrul unei farfurii de desert)pe picioare (sus fese...sau mai exact locul de frecare intre picioare).a mers la urgentza cu ea pt k era in perioada sarbatorilor,unde au examinat-o 3 doct,n-au stiut ce este si i-a dat trimitere la matei bals.acolo a fost examinata si i s-a dat urmatorul tratament:augmentin de 1g 1 la 12h/7 zile,meloxicam 1/zi/3 zile si omeprazol 1/zi/3 zile.ca diagnostic i-a trecut :celulita.totul a mers bine,zona aceea rosie (in mijloc mova)iesita in relief si tare..a reactionat la tratament si a dat inapoi.in ultima zi de tratament a reapoarut un pic mai sus alta pata...prima data o zona tare iesita in relief,insotita la fel de mancarim i..iar care mai apoi se inroseste si invineteste.i-am cumparat o crema(carpicon 40 g)si dupa aplicarea aceteia vad ca s-a retras din nou.
specific ca ea ia medicamentele urmatoarein fiecare zi:preductal 2 /zi,acupro 1/zi si tertensif 1 /zi.in antecedente(in adolescenta)a facut de 2 ori hepatita(a)
as vrea va rog fr sa-mi spune-ti ce ar tb sa faca...eventual ce tratament sa urmeze.

Raspunsuri (7)

Maria C

acum 14 ani

Are probleme cu inima? Sa mearga la un dermatolog sa-i prescrie o crema sau incearca in continuare cu crema capricorn, am auzit si eu ca este foarte buna. Ar fi bine sa manace multe fructe si legume, sa mai lase prajelile...

Dr. Dermato

acum 14 ani

Celulita este o infectie a tesutului adipos subcutanat, neac***a nicio legatura cu "celulita" cosmetica. Tratementul se realizeaza cu antibiotice. Este insa posibil sa fi fost tratamentul insuficient sau sa fie vorba despre un eritem fix postmedicamentos sau eritem nodos, este cel mai indicat sa fie consultat un medic dermatolog, pentru un diagnsotic de certitudine si o conduita terapeutica optima.

Dr. Gianina Manea

acum 14 ani

Buna seara,

Dupa descrierea facuta de dumneavoastra, am in cap cel putin 4 diagnostice diferentiale.Pentru a ma apropia de diagnosticul real, trebuie sa stiu niste lucruri si anume: cind ia aparut mai cu exactitate, adica daca in sezonul rece sau nu,daca o dor sau nu, daca este prima data cind ia aparut sau nu,etc Ma gindesc ca ar putea fi o hipodermita nodulara la frig, un eritem fix postmedicamentos, o morfee etc. Cel mai bine ar fii sa o vad si in functie de cum arata decurg si alte intrebari care ne va lumina. Daca aveti analize recente ar fii bine sa le vedem. Sanatate!

roxana

acum 14 ani

spuneti-mi va rog,daca prietenul meu are pete rosii pe piele de marimea monedei cu mincarimi,cind trec apar altele,ar putea avea boala venerica.va multumesc anticipat.

roxana

acum 14 ani

raspundeti-mi va rog la mesajul de mai sus,va rog fiti receptivi.mersi.

l

acum 14 ani

l

Mariana

acum 12 ani

Buna ziua,

De doua zile au inceput dureri la nivelul gambelor si apoi au aparut niste pete rosii.
Intrebarea mea este : din ce motive pot sa apara ?
Mentionez ca cu asemenea probleme, m-am mai confruntat si in anul 2010.Am fost internata si diagnosticata , in cele din urma cu diagnosticul de vascularita nodulara, hipodermita si edem...
Am uitat sa va spun ca am fost internata la sectia reumatologie, am facut investigatii : cardo vascular, radiologie si dermatologie.
Tratamentul eficace a fost de la dermatolog, cu toate ca, au fost contraziceri intre medici.
Tratamentul a constat la internare din urmatoarele medicamente :
-celebrex, movalis ( injectii ), de la cardio vascular :celebrex, detralex, cefalexina si ultimul de la dermato ; augumentin, prednison, vit. c, detralex, local un unguent ( nu mai retin ) si repaus la pat.Anul trecut , nu au mai fost probleme, iar anul acesta au recidivat.

Multumesc si astept raspuns favorabil.