Pete pe piele

Infectii ale pielii

Postata de floricos cu 9 ani in urma.

Am niste pete pe tot spatele care in prezent au devenit albe, dar inainte erau rosii si se cojeau. Am folosit Biazol (la recomandarea unui prieten) si mai apoi un tratament urmat de medicul dermatolog (care nu a avut nici un efect).
Conform spuselor medicului, am 3 probleme: Una in cap, una pe fata, si una pe spate.
Mentionez ca se agraveaza din ce in ce mai tare.
Cum as putea sa pun 3 fotografii sa vedeti care este problema?
Multumesc frumos!

Raspunsuri (5)

seemee

acum 9 ani

nu stiu exact ce denumire ti-a pus medicul, dar asa aratau si petele mele si am folosit clotrimazol. faceam dus in fiecare seara si foloseam doar prosoape curate si tricouri din bumbac

floricos

acum 9 ani

Pentru cap mi-a recomandat un sampon care se numeste "Squanorm" de la firma Ducray (Am folosit 2 sticle si nu se observa nici un efect) si pentru fata (unde sunt cele mai grave si ma deranjeaza cel mai mult) o crema pe nume "Kelual DS" de la aceeasi firma Ducray (am folosit un singur tub pe care l-am terminat de curand, si-a facut efectul in prima instanta dar imediat ce am intrerupt crema au aparut altele, mai grave ca celelalte existente deja).
Pentru spate nu mai retin exact numele cremei, dar daca este necesar ma uit pe reteta si il scriu.

Ideea este ca tot tratamentul (2 sampoane, 2 creme spate + 1 crema fata) ajunge undeva la 300 lei + consultatiile medicale. Bani irositi aiurea, intr-o singura luna de zile.

Multumesc pentru parere, o sa ma documentez despre "Clotrimazol".

eva

acum 9 ani

nu va luati dupa prieteni,poate fi cauzata de hiper imunitate,micoza sau parazitoza.Cu creme...scuze,nu se trateaza.Sa fim seriosi. Puteti sa ma cautati pe mail de yahoo,****,as vrea sa stiu ce varsta si grupa de sange aveti

floricos

acum 9 ani

Multumesc din suflet pentru raspunsul dumneavoastra.
Nu mi-am facut niciodata grupa de sange, pentru ca nu am avut nevoie. Dar stiu ca parintii au in felul urmator:
Parinte 1: 0,1
Parinte 2: A2
Varsta: 21

Am reusit sa incarc pozele cu probleme pe profilul meu, va rog frumos sa le vizualizati cand va permite timpul si apoi sa imi oferiti o parere: //sfatulmedicului.ro/profil/floricos_287502

Multumesc anticipat!

floricos

acum 9 ani

A intervenit o problema mult mai grava intre timp: //sfatulmedicului.ro/comunitate/boli-de-piele/ajutor-pete-pe-fata-de-la-apa_58141

Multumesc frumos!