Pete albe pe picioare?

Infectii ale pielii

Postata de Ecaterina cu 6 luni in urma.

Buna ziua,
Dupa nastere am observat o pata alba pe abdomen dar nu am acordat mare atentie. Dupa 2 luni au aparut pete albe pe un genunchi si pe gamba. Am fost la un medic de familie , mi-a dat o crema pentru ciupearca, am fost la dermatolog mi-a dat crema pentru dermatita. Nici una din ele nu a ajutat. Cind stau intinsa parca dispar, cum ma ridic in picioare apar imediat. Ce poate fi?merci mult

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua!

Petele albe pe piele pot fi cauzate de mai multe probleme, printre care vitiligo, hipopigmentare post-inflamatorie, pitiriazis versicolor sau alte afectiuni dermatologice.

Este important sa continuati sa consultati un dermatolog pentru o evaluare corecta a petelor si pentru a exclude diferitele posibilitati. Unele afectiuni pot necesita teste suplimentare sau tratamente speciale.

Este posibil ca cremele pe care le-ati incercat sa nu fie eficiente pentru ca nu tratati cauza subiacenta a petelor albe.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/ai-pete-pe-pielei-afla-de-ce-boli-poti-suferi_16783