panaritiuuuuu. va rog sa ma ajutati!

Infectii ale pielii

Postata de an_na cu 13 ani in urma.

Buna ziua.Eu am o problema pe care cred ca o pot numi panaritiu.De aproape o saptamana, 5 zile,a inceput sa ma doara unghia mare de la picior, mai bine zis carnea de pe conturul ei.Am zis , e, se mai intampla.De fapt, chiar mi s-a mai intamplat, dar a trecut de la sine.Acum am facut p***aa sa tai putin din unghie fiindca ma incomoda foarte tare, crezand ca se va vindeca mai repede.Apoi a inceput sa ma doara din ce in ce mai tare, am facut puroi, pe care din fericire(sau nu, ca nici nu mai imi dau seama) il eminia organismul, adica in fiecare dimineata ma trezesc si il sterg(curge pe unghie).Si mi-a crescut si o bucatica de carne vie pe langa unghie, sa zic cam de o jum. de cm.Cred ca e puroi si sub ea, nu-mi dau seama.Va rog, ajutati-ma, nu vreau sa ajung sa fac operatie, peste o saptamana va incepe scoala si va fi groaznic sa lipsesc din primele zile, am inteles ca o luna de abia ma voi putea incalta.

De fapt, nici acum nu pot.Totul e perfect cat nu ating, atunci parca e iadul pe degetul meu.Va implor, sfaturi...

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Ai o unghie incarnata (un colt sub unghie). El nu iese singur, ci doar daca il taie cineva. Cu cat stai mai mult cu el, cu atat mai rau va fi, pt ca unghia creste in continuare, si creste in carne. Si nu crede toate p***aile ca nu te incalti o luna!! Asta nu e valabil decat daca iti rupi piciorul si iti pui ghips si nu incape in pantofi. In rest nu vad de ce nu te-ai incalta!
Operatia este una de rutina, foarte simpla, insa care te scapa de acest chin. Am avut si eu de nenumarate ori unghii incarnate la picior, chiar cu puroi, insa eu nu le-am lasat asa mult ca tine, am intervenit inainte sa imi curga puroiul singur... Asa ca te sfatuiesc sa faci la fel. In acest stadiu nu vei reusi sa o mai rezolvi singura, asa ca te sfatuiesc sa ajungi cat de repede la medic. Iti garantez ca in 5 zile esti ca noua.
Pana atunci dezinfecteaza locul cu spirt si foloseste numai sosete albe.