panaritiu

Infectii ale pielii Panaritiu

Postata de Zenovia3 cu 15 ani in urma.

as dori sa solicit un tratament naturist sau medicamentos(nu antibiotic) pentru aceasta afectiune .Orice indicatie sau sfat este binevenita.

Raspunsuri (3)

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Pentru formele acute de panaritiu sunt recomandate badijonarile cu coloranti (gen rivanol sau albastru de metil), substante antiseptice topice. Local, este indicata aplicarea de creme cu antibiotice. Daca dupa acest tratament simptomele nu se amelioreaza, sunt necesare interventia chirugicala (incizia zonei afectate) si drenajul colectiei de puroi, iar uneori se merge pana la indepartarea unghiei. Oricum ar fi bine sa mergi la un control, medicul te va sfatui cel mai bine ce trebuie facut in cazul tau. Multa sanatate.

U

acum 15 ani

am avut asa ceva si m-am dus la chrurg.bineinteles ca m-a taiat la deget.dupa asta m-am tot interesat.incearca si tu;bagi degetul intr-un castravete murat, sau ceea ce am mai facut si eu , tine degetul in infuzie de musetel sau simpla apa fiarta , dar cit suporti de fierbinte, chiar daca nu suporti insista.

alina384139146

acum 14 ani

pentru panaritiu este bun clotrimazol unguent.