panaritiu

Infectii ale pielii

Postata de MARLENA167409 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, sunt insarcinata in 11 saptamani si ca sa nu fie totul bine mi-a aparut un panaritu la degetul mare de la picior. Am vorbit cu medicul de familie si medicul ginecolog si pt ca degetul arata destul de rau m-a trimis la chirurgie. Inainte de a ajunge la operatie as vrea sa stiu daca cunoaste cineva si alte metode de a scapa de panaritiu. MI-a zis o farmacista ca as putea folosi tetraciclina unguent si ca nu conteaza ca e antibiotic pt ca atata timp cat e local aplicat nu are cum sa-mi afecteze bebele...
dar nu sunt convinsa de ce spune ea. Poate sa ma ajute cineva? Va pup cu drag...

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Dacă este vorba de un panariţiu superficial, tratamentul se efectuează prin aplicarea locală (periunghial) de antiseptice, asociate cu administrarea orală de antibiotice (stabilie de către un medic şi care să nu prezinte reacţii adverse în cazul sarcinii). Dacă panariţiul este unul profund sau unul superficial netratat la timp şi colectat, va fi nevoie de tratament chirurgical (sub anestezie locală) prin care se va extrage puroiul, urmat de tratament cu antibiotice local sau general