panaritiu

Infectii ale pielii

Postata de cu 14 ani in urma.

rce pot sa fac cum sa-l tratez??

Raspunsuri (4)

Sheila

acum 14 ani

E o problema cam complicata, depinde in ce stadiu esti. Din cate stiu trebuie administrat antibiotic sau daca nu este in stadiul avansat se rezolva cu creme antiseptice.Ai grija ca din cate stiu se poate lua si la celelalte degete. Netratat poate duce la septicemie
Sper sa-ti teaca repede

raluca

acum 14 ani

Citat:
rce pot sa fac cum sa-l tratez??

Buna,
Din cate stiu nu e bine sa te tratezi singur pentru ca nu stii cum v-a evolua mai tarziu. Ar fi bine sa mergi la medicul de familie pentru a-ti da o trimitere la spital, la un chirurg, sau poate iti va spune medicul de familie ce sa faci pe viitor, nu se stie. Oricum iti va trebui niste antibiotice pe care nu le poti lua asa de capul tau, fara o consultatie in prealabil. Multa sanatate si poate ma tii la curent.

Ice_girl

acum 14 ani

Si eu am avut la doua dintre degetele de la picioare si m-am tratat singura(desi nu este recomandat).Am stat cu degetele in spirt cate 10 min de mai multe ori pe zi.Pe langa asta sa iei o ceapa,o tai felii si o prajesti in tigaie(fara ulei)si o pui pe deget(o infasori in bandaj ceva sa stea acolo)si stai cu ea peste noapte.Scoate imediat puroiul.

RELICOCO

acum 14 ani

Cumpara de la oricare farmacie unguent negamicina!e un antibiotic foarte bun!speli degetul cu multa apa oxigenata si aplici respectivul antibiotic!pansezi!si tot repeti operatia pana trece!bafta!