Oparit picior

Infectii ale pielii

Postata de MirunaOlteanuM cu 11 ani in urma.

Am o problema in zona pulpei.Acum o saptamana m-am oparit cu apa fierbinte pe pulpa.In prima zi zona s-a inrosit si ma ustura foarte tare, apoi nu mai era asa rosie toata zona a ramas doar o pata rosie/vanat cu o pielita deasupra.
Ma incomodeaza foarte tare, cu orice imbracaminte
Ce trebuia sa fac sa imi treaca mai repede si mai ales imi va ramane semn?
Dupa cat timp va trece?

Raspunsuri (8)

marian6939

acum 11 ani

cred ca ar trebui sa inccerci cu crema de galbenele

marian6939

acum 11 ani

CRED CA AR TREBUI SA NCERCI CU CREMA DE GALBENELE

abyabyaby

acum 11 ani

Banuiesc ca nu ai fost atent la cea ce ai scris ,dar verifica din nou , unde ai zis ca te-ai oparit ....

GuestUser

acum 8 ani

Cu unguent biotitus

iacomi iulian

acum 7 ani

Naspa,stiu cum e.. si eu acum patru zile ma.m oparit cu apa fiarta pe piciorul drept,de le genunchi in jos...pana la degete aproape,o plaga de aproape treizeci de cm..am fost la medic si mi.a acordat primul ajutor,dupa mi.a dat tratament acasa...niste pastile pt durere..tramadol si algocalmin,dermazin unguent...a zis sa ma curat de doua ori pe zi sa spal bine rana cu sapun lichid si sa indepartez toata mucoasa aia ce se formeaza de la unguent,dar e destul de dureros si singerez de fiecare data cand o curat...si nu arata bine de loc..ma doare fff tare nu pot sa pun piciorul in pamant...e urat..astept si eu niste sfaturi..multumesc

iacomi iulian

acum 7 ani

Naspa,stiu cum e.. si eu acum patru zile ma.m oparit cu apa fiarta pe piciorul drept,de le genunchi in jos...pana la degete aproape,o plaga de aproape treizeci de cm..am fost la medic si mi.a acordat primul ajutor,dupa mi.a dat tratament acasa...niste pastile pt durere..tramadol si algocalmin,dermazin unguent...a zis sa ma curat de doua ori pe zi sa spal bine rana cu sapun lichid si sa indepartez toata mucoasa aia ce se formeaza de la unguent,dar e destul de dureros si singerez de fiecare data cand o curat...si nu arata bine de loc..ma doare fff tare nu pot sa pun piciorul in pamant...e urat..astept si eu niste sfaturi..multumesc

Nicoleta

acum 7 ani

Buna. Si eu am pățit același lucru, m-am opărit de la genunchi in jos, primele 2 zile nu m-asuprit dar acum cand ma ridic in picioare ma doare groaznic, plus ca imi si amorțește piciorul. Ce ar trebui sa fac?

Nicoleta

acum 7 ani

Iacomi Iulian, tu cum ai procedat? Cum mai ești?