oare ce este?

Infectii ale pielii

Postata de adriannnna cu 14 ani in urma.

de vreo 2 saptamana mi''''''''au aparut 2 mici umflaturi la axila stanga,au fost rosii si dureroase,acum sunt doar ca niste bilutze atunci cand le pipai altfel nu ma deranjeaza,in schimb de 2 zile mi''''''''a aparut o a treia umflatura ca e mai mare decat primele 2,mult mai umflata si ma doare mai tare.imi este tare frica...:-ss sfaturi?

Raspunsuri (3)

elena, Iasi

acum 14 ani

Trebuie sa mergi la doctor sa vezi despre ce este vorba. Pana atunci poti folosi un antiinflamator-unguent, Fenilbutazona sau Diclofenac. Asta i-a dat fetitei mele cand i s-au inflamat ganglionii la stinghie(ei i se inflamasera anterior aparitiei unei boli a copilariei). Sanatate multa si mergi neaparat la dr, macar la medicul de familie.

Dr. Cacovean Adrian

acum 14 ani

Poate fi o hidrosadenita, o inflamatie a glandelor sudoripare axilare. Este benigna si poate necesita incizie si extirpare. Daca doare, poate fi infectata si atunci nu mai stati, mergeti la un chirurg generalist, o sa faca o incizie sub anestezie locala, o sa scoata formatiunea si o sa fie bine. O sa mai ia si proba pentru ex bacteriologic ca sa instituie tratament antibiotic tintit si o sa vada daca nu cumva este o alta boala, sa se uite la mana (membrul superior) si san in principal. Nu va faceti griji, mergeti la chirurgul generalist si rezolvati problema. Daca amanati, o sa suferiti in plus, pana chistul infectat gaureste singur pielea si de chirurg tot nu scapati, ca se poate forma o fistula cronica care sa va tot faca probleme, tratamentul constand in extirpare cu camasa cu tot. Mergeti cu incredere la chirurg, se rezolva si nu va mai faceti griji.

Mihaela

acum 10 ani

Buna!Am si eu o problema mi-a aparut la axial o unflatura de marimea unei monede de 50de bani,si ma doare foarte rau !vreau un sfat ce sa fac si unde sa ma duc!va rog rasp !