o posibila infectie a unghiei... putin ajutor

Infectii ale pielii

Postata de Swann_cta cu 14 ani in urma.

Deget lovit cu usoara inflamatie,mi-a recomandat pe un forum sa iau oxacilina 500,ce as putea lu in schimb,ptr ca eu sunt in italia si am la mine ampicilina,amoxicilina,care din acestea 2 este mai indicat ptr a preveni o eventuala infectie a unghiei ?am fost la spital,mi s-a facut 4 gauri in unghie ptr a scoate sangele sub presiune de acolo si mi s-a dat doar un antiinflamator .... ce as putea sa iau ? Va multumesc

Raspunsuri (7)

Adrienne

acum 14 ani

Toate trei sunt acelas lucru.......o penicilina semisintetica. Poti lua oricare dintre ele, dar dece nu ti-a recomandat medicul un antibiotic ci doar un antiinflamator? Nu crezi ca stie mai bine ?

Swann_cta

acum 14 ani

am considerat ca e bine sa iau si un antibiotic ptr ca de la antiinflamator ce cunoaste ca a inceput sa se desunfle ,dar se vede ca inauntru este o infectie si nu vreau sa ajung sa genereze in ceva mai complicat,asta este ptr 2 zile ptr ca plec in romania peste 2 zile si voi merge acolo la doctor ptr ca aicea astia nu prea dau 2 bani pe tine ... mai ales cand aude ca ejti roman ... mersi mult

Adrienne

acum 14 ani

Daca apare o infectie ,o poti recunoaste printr-o durere pulsatila si o temperatura mai mare,a degetului. Vezi in prospectul medicamentului pe care vrei sa-l folosesti si ia doza cea mai mica, preventiv. Multa sanatate !

acum 14 ani

Stimate Domn,
Trebuie sa evitati antibioticul. Este perfect inutil, mai ales cel precizat de D-voastra.
Tratamentul este strict unul local, cu evacuarea hematomului subunghial si pansamente.
Nu luati antibiotic inutil, va veti compromite atat rezistenta la infectii cat si flora bacteriana intestinala!!!
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului

Utilizator11621642190

acum 2 ani

Bani nu ar fi o problema pt ca nu ii iau in mormant dupa mine in caz de mor Doamne fereste ca am inteles ca poate sa plece infectia asta din deget in tot corpul vreau ceva sa nu simt spuneti-mi Dv ca doctor cum procedez va rog din inima ma seaca la inima durerea asta .

Utilizator11621642190

acum 2 ani

Asa mi sa intamplat mie la deget maini pulseaza noroc cu antibioticele astea ca au reusit sa ma calmeze am prins-o in usa de la masina sa inegrit e urat si infectat ...Am fost la doctor femeia aceea ma speriat ca scoate unghia ca asa mi sa inp***at picioarele cand a spus asta i-am zis ca ma duc sa fumez o tigare si dus am fost uni doctori nu prea au mila asa in ei deloc ...

Utilizator11621642190

acum 2 ani

Asa mi sa intamplat mie la deget maini pulseaza noroc cu antibioticele astea ca au reusit sa ma calmeze am prins-o in usa de la masina sa inegrit e urat si infectat ...Am fost la doctor femeia aceea ma speriat ca scoate unghia ca asa mi sa inp***at picioarele cand a spus asta i-am zis ca ma duc sa fumez o tigare si dus am fost uni doctori nu prea au mila asa in ei deloc ...