Ce sunt aceste bubite?

Infectii ale pielii

Postata de Ciolpi cu 11 luni in urma.

buna seara, as dori sa aflu detalii despre o afectiune care se manifesta prin aparitia unor bubițe rosii mici, așezate la baza penisului, seamănă cu o iritație, dar le am de aprox. 2 luni, au apărut din senin, Menționez faptul ca nu provoacă nici o manifestare ca de exemplu: mâncărime, durere.
Doar ca in zona in care se afla se usucă și pielea.
va Multumesc mult.
Sper ca ma puteți ajuta cu un răspuns și cu posibile metode de tratament

Raspunsuri (1)

acum 11 luni

Buna ziua,

Bubitele rosii mici care apar la baza penisului pot fi cauzate de mai multe conditii.
Cateva posibile cauze ale acestor leziuni pot fi:

Dermatita de contact: Aceasta poate aparea ca urmare a contactului cu iritanti cum ar fi sapunurile, detergentii sau alte substante chimice. Poate provoca eruptii cutanate, iritatii si uscaciune.

Eczema: Eczema poate aparea si la nivelul penisului, cauzand eruptii cutanate rosii, mancarime si uscaciune.

Infectii fungice: Infectiile fungice, cum ar fi candidoza, pot provoca bubite rosii la nivelul penisului. Acestea pot fi insotite de senzatie de arsura si mancarime.

Infectii cu transmitere sexuala: Unele infectii cu transmitere sexuala, cum ar fi herpesul genital sau HPV (virusul papiloma uman), pot provoca aparitia de leziuni sau bubite la nivelul penisului.

Un medic dermatolog poate evalua si prescrie tratamentul adecvat dumneavoastra.

Pana cand ajungeti la consultatie, este important sa mentineti zona curata si uscata. Evitati utilizarea sapunurilor sau produselor iritante si purtati lenjerie intima din bumbac, care permite pielii sa respire.

Va recomandam sa va programati la un medic dermatolog: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/cauzele-aparitiei-punctelor-petelor-rosii-de-la-nivelul-penisului_17958