Îmi sângerează un furuncul, am tamponat cu spirt, ar trebui să mă îngrijorez, îl am de-o vreme??

Infectii ale pielii

Postata de Tsarrr13 cu 4 luni in urma.

Un furuncul care mă deranja de-o vreme, medicul mi-a recomandat fucidin h, a sângerat. Am tamponat cu spirt, ar trebui să mă îngrijorez/sun medicul ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Daca acel furuncul continua sa sangereze in pofida tamponarii cu spirt si aplicarii unguentului recomandat de medic, ar trebui sa contactezi un medic. Faptul ca sangereaza si ca nu s-a vindecat dupa un timp indelungat poate indica o infectie mai severa sau alte probleme de sanatate. In plus, pot aparea complicatii daca infectia se raspandeste in alte parti ale corpului. Cel mai bine este sa ii comunici medicului tau aceste informatii cat mai curand posibil.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia.

Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403