ma puteti ajuta ?

Infectii ale pielii

Postata de Catalin221111 cu 8 ani in urma.

de 2 zile mi-au iesit cateva bubite pe spate .. momentan nu am timp sa ajung la doctor .. o mica parere despre ce ar fi vorba ? aici si o poza : https://static.md/19cad60446a00ac8dd3a186178de6f10.jpeg . mentionez ca ma ustura. multumesc anticipat

Raspunsuri (3)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , aspectul este de vezicule din cate îmi pot dă seama . Daca ati facut in copilărie varicela ( vărsat de vant) sunt însoțite de durere/senzație de arsura adăugând si faptul ca sunt dispuse in buchet si par a fi localizate in regiunea lombara tind sa cred ca este vorba despre Herpes Zoster sau numită frecvent zona Zoster. Aceste leziuni tind sa devină din ce in ce mai dureroase , cert este ca aveti nevoie de un consult de boli infecțioase si tratament cu Aciclovir comprimate , Aciclovir unguent si mare atentie sa nu se suprainfecteze desi ele au tendința sa se spargă lăsând in urma o eroziune care se vindeca cu cruste. In aceasta perioada sunteți contagios iar persoanele nevaccinate cu care intrați in contact pot face varicela .

Catalin221111

acum 8 ani

e ceva grav ce trebuie cat mai repede consultat de un doctor ?

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Se poate complica în lipsa tratamentului . Este foarte important sa va vada un medic . Tratamentul constă în doze mari de Aciclovir 800 mg ( 4g /zi adica 5 cp /zi , la 7:00- 11.00 - 15:00- 19:00 - 23:00 cate un comprimat la fiecare din orele indicate timp de 10-14 zile ). Acest tratament se eliberează pe baza unei retete pe care o procurati de la medic.