iritatie intre picioare

Infectii ale pielii

Postata de nickalin cu 13 ani in urma.

Buna ziua,sunt baiat si acum o saptamana mi-a aparut intre picioare o iritatie langa penis,e ca si cum s-ar duce pielea si locul ramane roz,usoara mancarime,si sub brat e aceeasi problema. Contacte sexuale nu am avut dar acum o luna am fost internat in spital 2 saptamani ma gandesc sa nu fi luat de acolo ceva.. Folosesc canesten de 4 zile dar nu remarc vre-o schimbare.Intre picioare mai apare cate o zona sau poate ca era infectat dinainte. Oare ce sa fie si ce imi recomandati sa folosesc?Multumesc anticipat!

Raspunsuri (10)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru Nick Alin Bună ziua ,
Iritaţia şi localizarea ei (pe care o descrii ), pledează pentru diagnosticul de " Intertrigo "
Cauza cea mai frecventă este transpiraţia şi lipsa codiţiilor de îmbăiere (de care ai avut parte în perioada spitalizării) . Local apare iritaţia pielii dintre pliurile inghinale şiretroauriculare, devine roşietică, pruriginoasă ,cu descuamaţii apoi dureroasă , datorită microbilor : streptococ, safilococ şi candida care seînmulţeasc
Tratamentul este : O igienă riguroasă , local aplicaţii fie de Clotrimazol fie de Canesten , alternând cu Fluocinolon N .până la vindecare. Cu sănătate Dr Emil Otesteanu.

ioana

acum 13 ani

NIDOFLOR e cel mai bun. vindeca imediat!

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Tot pentru Nick ,
Are dreptate colega noastră de Comunitate , Canestenul folosit înlocueşte -l cu NIDOFLOR căci este mai complex cu acţiune atât asupra candidozei cât şi antimicrobiană, prin copoziţia sa. Succes Dr. Emil Otesteanu

ioana

acum 13 ani

am si eu o iritatie care ma chinuie de vreo 2 ani. imi apare cam 2 saptamani, o tratez si imi reapare peste ceva timp. eu m-am obisnuit. sper sa-ti treaca si sa nu mai ai parte de asa ceva. cel mai bun unguent e NIDOFLOR. il gasesti la farmacie la doar 5 lei.si ar trebui sa dispara in max 3 zile. depinde de suprafata afectata.

Oana

acum 12 ani

Buna ziua..prietenului meu ii apare pe picioare si pe spate un fel de nodule..dar acestea nu se observa doar knd masez se simte k o mingiuta tare..si unele chiar il dor..din ce cauza sa fie si ce este de facut..el face rugby si crede k este posibil din kuza loviturilor..varsta lui este de 19 ani..astept un raspuns va rog..va multumesc!

sava dorin

acum 12 ani

buna ma numesc sava cu o luna in urma am fost racit si ma-m tratat dar in interiorul nasului mia ramas o iritatie dureroasa care vad ca numi trece de vreo luna astept un sfat va multumesc

geoge

acum 12 ani

incearca cu unguent nidoflor

anca

acum 10 ani

buna fac si eu o iritatie intre picioare si ma mananca foarte rau in special searasi contactul sexual este usturator cu igiena sunt stricta , ma spal in fiecare seara . Imi apare aceasta iritatie in fiecare luna , inainte de menstruatie cu 3 zile. la inceput am crezut cami aduce sotul cv boala , dar apoi am vazut ca-n fiecare luna imi apare. daca ma ustura la contactul sexual banuiesc ca si inauntru am iritatia , iar la suprafata , ma calmeaza dupa ce scarpin , dar dupa cateva min apare iar . va rog ajutatima cu un sfat.

raduionut

acum 9 ani

Buna ziua !! Sunt baiat si cam de cateva luni mia aparut intre picioare o iritatie si ma mananca intr-una!! Ce imi recomandati?

Ginu Chiriță

acum un an

Am și o iritație între picioare .Niste bube roși de mă mănâncă rău de tot .Î- mi apare ba pe piciorul stâng langa penis ,ba pe dreptul.Si după ce mă scarpi iese ceva uleios și lipicios din ele .Ce î-mi recomandați .Ma scarpin cam la 2 zile așa pe urma mă lasă 2 zile .Și după ce mă scarpin ustura