Intepatura sau infectie?

Infectii ale pielii

Postata de z3d cu 10 ani in urma.

Buna ziua,

Acum 3-4 zile m-am trezit cu o pata roz-rosie pe picior. Am zis ca o fi de la un tantar, dar odata cu trecerea timpului se inrosea si se marea. Acum a ajuns la marimea unei jumatati de palma si este rosu spre vanat, ma mananca intruna si este scortoasa la atingere. Ma doare daca apas, uneori si cand intind muschiul piciorului.
Am zis ca daca nu e tantar, nici albina (ca nu am simtit nicio intepatura) atunci o fi capusa. M-am uitat atent si nu e nicio urma de capusa, decat daca-o fi intrat sub piele? Desi nu cred.

Am facut si poze: http://img23.imageshack.us/img23/8061/ae5v.jpg
Ce poate fi?

Multumesc,
Adrian

Raspunsuri (5)

Mirna

acum 10 ani

Daca s-a marit in urma scarpinatului, n-ar fi grav. Altfel, poate ar trebui sa te vada un medic. Posibil sa fie intepatura, urmata de reactie alergica (de unde si mancarimea intensa). Poti sa iei bitter suedez si niste capsule naturiste antialergice (Bettarax de exemplu), iar pe iritatie sa aplici o alifie contra intepaturilor de insecte. Le gasesti la plafar.

Gabriel

acum 9 ani

Salut, si mie mi-a aparut ceva la fel din senin... acum 2 zile am observat o pata rosie , iar acum este purpurie... am fost la derma si au spus ca este posibil sa fie insepatura de capusa insa, din cate stiu, nu am fost intepat niciodata... Pana la urma care a fst diagnosticul la tine? pe mine ma doare acum putin si muschiul imi este incordat iar gamba ma doare putin ...

z3d

acum 9 ani

Nu stiu ce a fost..o intepatura de tantar / paianjen ceva. Dar a trecut dupa o saptamana.

Gabriel

acum 9 ani

Pata mea este identica, fara nici o urma de intepatura, am fost la un medic dermatolog care a spus ca nu isi da seama ce este si mi-a prescris Zinat. Am vrut o a doua parere asa ca am fost la urgente UPU Cluj, iar acolo mi-au spus ca arata ca si cum ceva m-ar fi muscat si mi-au prescris Augumentin... Eu acum iau Zinat. Problema este ca ma doare muschiul cand merg distante mai lungi... Cum s-a manifestat la tine? ce tratamenti si simptome ai mai avut? Poti te rog sa imi lasi o adresa de facebook sau mail ca sa te mai intreb unele chestii... Multumesc pentru intelegere.

MOCA

acum 9 ani

la fel am patit si eu...pata era identica...nu tin minte sa fi fost muscat de capusa....am fost la farmacie si am luat claritine si dupa o saptamana a trecut